Právě si prohlížíte Co je to BLW?

Co je to BLW?

BLW (Baby-Led Weaning) je metoda, která umožňuje odstavení nebo taky přesněji řečeno zavádění příkrmů řízené dítětem. Jen je třeba připravit jídlo tak, aby bylo dítě schopné vzít ho do ručky a požvýkat (i když ještě nemá plnou pusu zubů).

U klasických příkrmů (mixované směsi z různých kombinací ovoce a zeleniny, přesnídávky, instantní kaše apod.) se nejprve učí dítě polykat a pak kousat. Což je v pohodě, dokud nenarazí na první větší kousek. 

S BLW se děti naučí nejprve kousat, pak vyplivovat a pak teprve polykat.

WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje začít s příkrmy kolem 6. měsíce věku dítěte, protože má zvýšenou potřebu energie a živin, která by mohla přesáhnou možnosti mateřského mléka.

Příkrmy by tuto potřebu měli začít pokrývat. Neznamená to však přestat kojit. Prostě kojím dál a dítě si k tomu sem tam něco ožužlá nebo přikousne. Když bude chtít ochutnat, ochutná, ale když nebude, tak si nedá. A tak je to v pořádku.

Dítě samo nejlépe ví, kolik toho potřebuje a kdy je opravdu připraveno pevnou stravu přijmout. Tím, že mu jídlo předložíme, dáme mu možnost, aby se mohlo samo rozhodnout, co si strčí do pusy. Stačí dítěti jen věřit a nechat to na něm.

„Řízené dítětem“ znamená, že rodič umožní dítěti, aby se učilo hrou, objevováním a ochutnáváním. Učí se nápodobou a chtějí taky začít strkat do pusy ty věci, co si tam strkají rodiče, které pak záhadně zmizí. Všechny hračky už ochutnalo, je čas zkusit něco nového. Jídelníček dítěte je pak odrazem toho, co jí rodič.

Rodič se musí udržet, netlačit a nesnažit se pomáhat. I když to vypadá, že se dítě trápí. Netrápí se, i když už podesáté napichuje bramboru na vidličku. Učí se. Někdy je to těžké, ale zkuste to. Nechte svého prcka, ať se nají sám. A vy se taky v klidu najezte.

A bude to zábava, to můžu slíbit!

Gabi

Podporuji maminky v objevování kouzla svobody (nejen) v jídle. Jsem maminka prcka, co jí sám už od 6 měsíců. Vychutnáváme si společně jídlo i každodenní okamžiky, které spolu trávíme doma, na cestách nebo když jen tak jsme. Více v mém příběhu...

Napsat komentář